גם הנוער כאילו עורג קצת לדת, וכך יש מקום לתקווה, שבין הקצוות תיפסק תנועת המטולטלת בנקודה בריאה. כי הצורה הקיימת של הדת בכל סעיפיה אינה בת-ביצוע

נהלל, 31.3.1940

[מכתב לאמא]

… ג. מתרעם על אי-דתיותו של הנוער בארץ ומעמיד את השאלה: מדוע אין האבות לוקחים את בניהם עמהם לבית-הכנסת?

אכן, השאלה מורכבת באמת; בייחוד משום שבראש-וראשונה עלי לציין כי יש כאן, כמובן, גם שיכבה אדוקה. אך נדבר על הלא-דתיים. האבות אינם יכולים בשום אופן לקחת את הילדים לבית-הכנסת, כי זהו דור, אשר דתו היחידה ואלוהיו הם העבודה, כוחו העצמי; הוא היה נתון להשפעת תנועות בלתי-דתיות באירופה, ובאורח אינסטינקטיבי דחה כל דבר אשר הזכיר לו את הגלות וכן גם את הדברים החיצוניים שבדת.

מלבד זאת, כאן בחיי יום-יום, במשטר ממלכתי, קשה יותר לקיים מצוות דתיות רבות, בעוד שאפשר היה לקיים אותן בגלות. שם, למשל, לא היה כל קושי מיוחד בשמירת החג, באשר מישהו אחר עשה את המלאכה באותו יום. האשמה העיקרית בחוסר חינוך דתי היא איפה באבות. אך עלי לומר, שכיום מרגישים גם הם במקצת בחסרון זה. גם הנוער כאילו עורג קצת לדת, וכך יש מקום לתקווה, שבין הקצוות תיפסק תנועת המטולטלת בנקודה בריאה. כי הצורה הקיימת של הדת בכל סעיפיה אינה בת-ביצוע, לדעתי, בכל אופן היא מכבידה על החיים.

והנה דוגמא אחת: שמעתי על קיבוץ אחד של "המזרחי", שבמשך תקופה ארוכה שפכו שם מדי שבת בשבתו מאות ליטר חלב. אף-על-פי שמוכרחים היו לחלוב את הפרות בשבת, לא רצו להשתמש בחלב זה, באשר ראו בזה "מוקצה", מחמת חילול שבת. היום אין הם נוהגים כך. אך מובן שאיש מהם אינו נוסע בשבת, והלא אין יום פנוי אחר לכך. ופירוש הדבר: ריתוק מוחלט למקום. יש שאתה מבלה יום שבת בתל-אביב, אך בליל-שבת ובכל יום השבת תנסה לשווא ללכת לאיזה מקום שהוא, כי בתי-קולנוע ותיאטרון, בתי-נכות[1] – הכל סגור, וגם אין תנועת אוטובוסים, ובמורת-רוח הנך קובע שעובר היום, יומך החפשי, לריק. זה לא ינעם גם לך ביותר, גם אם אתה מתייחס בכבוד להשקפה הדתית.


[1] מוזיאונים. אב"צ

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s